For information in English or German languages, please call +420604275280 or email to martin5rybacek@gmail.com

Pijavice života

K poslechu jako podcast zde.

 

Pijavice je borec. Umí se napít krve tak, že váží pětinásobek své vlastní váhy a tím, že produkuje anestetikum, si jí ani nemusíme všimnout. A to riziko, které podstupuje, když si jí nějaké zvíře všimne, je enormní…dávají do své obživy opravdu celé srdíčko, pokud nějaké mají…O pijavicích v této epizodě budu hovořit však pouze v přeneseném slova smyslu, ale ten prostor jsem jim chtěl dát, protože si ho zaslouží! Nyní k pijavicím energetickým, aneb k činnostem a návykům, které z nás lidí mohou rychle vysávat životní sílu. 

 

Když jsme šťastní, máme tendenci mít tělesné systémy v rovnováze a být uvolnění, šetřit energií a spokojeně prožívat přítomnost. Být integrovaní, pohromadě a nerozpadat se na tisíc kousků.

 

Když nejsme šťastní, můžeme mít nějaké fyzické nebo psychické trápení. V našem těle nebo mysli nebo nějaké jejich části není rovnováha a panuje v něm napětí, stress, stažení a máme větší tendenci být nesoustředění. Tím ztrácíme více energie než si mnozí z nás jsme ochotni uvědomit. Nejsme tak silně pohromadě a můžeme se začít drolit. 

 

Je známo, že štěstí má schopnost omezit vliv stresu, nastolit pocit pohody a dobít nás energií. Naopak smutek a deprese nás o energii mohou připravovat.

 

Inklinaci ke štěstí a síle máme v genech, ale jak ukazují vědecké studie, další důležité faktory, které ovlivňují štěstí jsou naše vlastní myšlenky, činy a chování, tedy věci, se kterými můžeme sami pracovat.

 

Abychom mohli směřovat ke štěstí, je třeba se vyhnout pijákům naší životní síly nebo s nimi umět pracovat.

 

Takoví pijáci jsou kolem nás. Materiální nedostatek může být jedním z nich. Když jsme nuceni přespříliš pracovat za malou odměnu, málo odpočívat a špatně se stravovat, energie s námi zůstane maximálně na dluh díky kávě a cigaretám. Prostředí, ve kterém žijeme pro nás také může být toxické a proto je třeba mít se na pozoru před lidmi, kteří s námi nemají dobré záměry a obírají nás o energii třeba tím, že neadekvátně vyžadují naší pozornost. Životní situace a výzvy  nás také mnohdy okradou o naše síly a vykolejí nás. Ale všechny tyto externí pijavice energie lezou často před námi za bílého dne a my jim vidíme do tváře. Někdy vidíme i lepkavý sliz všude kolem nich. Můžeme se tak lépe připravit a jednat na naši obranu. Avšak co naše vlastní zvyky a návyky? 

 

Říká se, že jsme produktem našich každodenních zvyků, a tak můžeme každý den směřovat do míst, které nás o energii okrádají nebo naopak do míst, kde budeme prospívat. Ale abychom někam mohli směřovat, musíme si v první řadě být našich důležitých zvyků vědomi a rozpoznat je. I po obrácení zrcadla k nám se mnohé naše návyky jeví jako nedůležité a nepodstatné a o mnohých dalších ani nevíme. Jaké zvyky nás tedy okrádají o energii?



Nejhorší je, když přestaneme dýchat. Mělké a neznatelné dýchání naznačuje, že jsme plně ponořeni v problémech a ovládá nás stres. Toto chronické povrchové dýchání zaměstnává horní část hrudníku, ramena i krk, vyčerpává nás a je rizikem nejen pro naši imunitu. Když nedýcháte, jen přežíváte. Nebojte se nadechnout hluboko a vyšpulit břicho. Kultura plochých břich tu nebude věčně. Proč si asi otroci zpívali? Neměli appku pro otroka v nesnázích, která by jim ukazovala zvětšujícího se a zmenšujícího se smajlíka a nabádala je k hlubokému nádechu a výdechu. Oni to věděli, že se zpěvem se prodlužuje a prohlubuje dech!

 

Nespadněte do pasti srovnávání. Většinou srovnáváme naše vnitřky s vnějšky ostatních. Pojďme raději usilovat o to, aby náš vnitřek zářil i na venek. Scrollování na konec newsfeedu a sledování lidí, na kterých nám nezáleží:  to je past!

 

Další velice škodlivou energií je závist. Přivolává jen více nedostatku a nouze. Žít šťastný život má mnohem méně společného s tím, čeho dosáhnete nebo kolik vyděláte, a mnohem více s tím, čeho si dokážete vážit. Jakmile dosáhnete určitého materiálního zabezpečení, s dalším a dalším majetkem se již vaše štěstí nezvyšuje, a tak je jasné, že ne všechno štěstí si koupíme za peníze. I když závist se nepojí jen s majetkem, stále platí, že je škodlivá, neužitečná a stojí vás mnoho sil. Nejlepší protijed je trénink vděčnosti. Protože umění vděčnosti má velice podstatný vliv na pocit štěstí a pohody. Tomuto tématu jsem věnoval i jeden samotný podcast.

 

Pokud se neustále soustředíte na negativa v práci i v životě, jste součástí problému. Buďte raději součástí řešení! Pozitivní afirmace - tvrzení v přítomném čase - mohou odvést vynikající práci a přeprogramovat vaše podvědomí.

 

Jakmile si věci promyslíte a učiníte rozhodnutí, stůjte si za tím. Přemýšlení o věcech je obvykle neproduktivní a nerozhodnost jen vytváří zbytečný stres. Smiřte se s nejhorší variantou, minimalizujte rizika a pak se držte plánu. Přílišné přemýšlení nepřinese lepší výsledek, jen vám vysává energii, když děláte těžké rozhodnutí. Soustřeďte se pouze na věci, které můžete ovlivnit. 

 

Které další bezduché návyky parazitují na naší životní síle? To je nyní jedno. Nechme to na chvilku plavat, ok? Nic Vám dál nepovím. Dýcháte mělce a rychle nebo hluboko a pomalu? Pauza, to je, oč tu běží. Výborně. Výyyyborně. Jak jsou na tom vaše ramena? Máte je u uší místo náušnic? Hrbíte se? Nebo koukáte do mobilu a vytváříte si “text-neck”, tedy předsunutou hlavu a dysharmonii v krční páteři a svalech?

 

Po vyprovokované pauze můžeme zpět k pijavicím. Učení se umístit lehce pozornost zpět k tématu se blíží technice meditace a šetří energii, ale o tom později.

 

Naše držení těla nás může vysilovat a nastavuje podmínky pro negativní náladu. Když se proti gravitaci nastavíte výhodně, máte hlavu, páteř a pánev pod sebou, svaly tak pracují efektivně a také všechny další systémy fungují, jak je třeba. Plíce, játra, srdce, slezina i střeva mají dostatek prostoru, jsou řádně prokrvené a šlape jim to lépe, než cyklistům na Tour de France. Zaujímáte více prostoru a vyzařujete více sebevědomí. Komunikujete tak otevřenost, přístupnost a kompetenci. Zhroucená pozice sluší jen kočkám.

 

Kdyby evoluce vymyslela, jak se obejít bez spánku, asi by ho vyřadila z našich denních činností. Ne asi, ale určitě. Proto je jedním z nejvíce rozšířených pijavic energie nekvalitní spánek. Ano, můžete spát i 8 hodin a nebudit se, ale kvalitní spánek to ani zdaleka být nemusí. 

 

Častým narušitelem spánku je kofejn, nikotin a alkohol. Kávu je dobré pít, avšak nejpozději 8 až 10 hodin před usnutím. Mnozí lidé vstřebají kávu rychle, ale kofejn jim stejně podstatně naruší architekturu spánku a to jak REM (lehčí část spánku, kdy se vaše oči rychle pohybují), tak i nejhlubší restorativní spánek v pomalých delta frekvencích. Při pravidelné večerní konzumaci kávy tak můžete zestárnout i o 10 let. Dávka a načasování tak u naší oblíbené kávy rozhoduje, kdy pracuje pro nás a kdy proti nám. Pokud chcete vylepšit svůj spánek, je dobré srovnat si svůj cirkadiánní rytmus. To je biorytmus, tedy kolísání aktivity a bdělosti s denní a noční dobou. Pokud se ráno a dopoledne vystavíte jasnému světlu, nejlépe přirozenému, na 30 až 40 minut, bude váš spánek další noc účinnější. Dokazují to i studie z kanceláří, které měly pracovní stoly u oken. Když není dostupné přirozené světlo, i rozsvícení všech žárovek naplno je pro naši fyziologii lepší, než vstávat v šeru.



Rozptýlení nás rozptyluje od našeho vlastního štěstí. A tak nás obírá o energii. Obří pijavice životní síly má tedy jméno ROZPTÝLENÍ!!! Potulující se nesoustředěná a rozptýlená mysl je nešťastná mysl, jak potvrzuje zajímavá studie publikovaná ve vědeckém časopise Science a reprodukovaná nedostižným neurovědcem Andrew Hubermanem v jeho podcastu Huberman Lab. Pokud se dokážeme soustředit na to, co právě děláme, jsme šťastnější. Ani přemýšlení nad příjemnými věcmi nás nečiní šťastnějšími a to i přesto, když se věnujeme činnosti, která nás nebaví!!!  Jinými slovy, když se nesoustředíme na to, co děláme, máme velkou tendenci být méně šťastní, než když se soustředíme na to, co právě děláme. Jakákoliv technika, která nám pomáhá udržet naši pozornost tady a teď nás učí být šťastnější. A proto umění koncentrace a přivádění naší pozornosti znovu a znovu s lehkostí k objektu našeho konání je pro nás opravdu důležitou schopností. 

 

Hodně štěstí, protože rozptýlení čeká na každém rohu a CHCE TĚ! 

Zdroje:

1. Pijavice - https://www.smithsonianmag.com/science-nature/why-world-needs-bloodsucking-creatures-180973670/

2. https://www.webmd.com/balance/guide/whats-zapping-your-energy#1

3. https://www.forbes.com/sites/francesbridges/2018/05/02/14-everyday-habits-that-drain-your-energy/?sh=3a02018e7278

4. https://introspectionbeverlyhills.com/2019/03/20/common-habits-to-avoid-that-drain-energy/

5. https://www.inc.com/nicolas-cole/17-tiny-habits-that-drain-your-energy-and-make-life-more-difficult.html

6. https://www.calmsage.com/habits-that-drain-your-energy/

7. Huberman Lab Podcast 1

8. Huberman Lab Podcast 2

9. Huberman Lab Podcast 3

10. https://www.rush.edu/news/power-good-posture

11. https://campusrec.wfu.edu/2021/02/how-your-posture-is-affecting-your-life/

12. https://www.chiroassoc.net/blog/2015/10/27/whats-stealing-your-energy-part-2-posture

13. https://www.cprtherapy.org/blog/Postural-Awareness-with-Mobile-Devices~6435.html

14. https://www.entrepreneur.com/living/6-happiness-tips-to-boost-your-health-and-performance/270624

15. https://thehowofhappiness.com/

16. https://greatergood.berkeley.edu/images/uploads/A_Wandering_Mind_Is_an_Unhappy_Mind.pdf

17. https://www.sleepstation.org.uk/articles/health/nicotine-and-sleep/

18. https://www.headspace.com/articles/shallow-breathing-whole-body








Zpět do obchodu