For information in English or German languages, please call +420604275280 or email to rybacek.martin@centrum.cz

Co je Qi Gong (Čchi-kung)?

K poslechu jako podcast zde.

 

Existuje cvičení, které přináší benefity nemocným lidem i bojovníkům kung fu? Cvičení, které pomáhá jak úplně zdecimovaným lidem na lůžku, tak elitním sportovcům?

 

Ano. Je to Čchi Kung.

 

A k čemu mi je dobrý čchi kung, když nejsem ani zdecimovaný ani elitní sportovec?

 

Chyťte si do ruky těžkou knihu a držte ji v upažení několik minut…potom knihu odložte a dejte ruku opět do upažení. Co cítíte? 

 

Lehkost? 

 

V ruce je více krve a energie po držení knihy. Vy se v čchi kungu učíte směřovat energii v těle a uvolňovat ji tam, kde je třeba aniž byste pro ten pocit museli nejprve nosit těžká břemena. Lehkost a volnost přijdou s časem samy. 

 

Další věc, která by Vás mohla dnes potěšit je, že v Qi Gongu jde o neusilování a proto zde ctíme pravidlo 70%. Nenatahujeme tedy ruce ani nohy do plného rozsahu, nenamáháme se ve cvičení nad hranici 70% a i přesto nám qi gong pomahá zlepšit se třeba v józe nebo vyšlápnout horskou stezku svižněji, než ostatní.

 

U Qi Gongu se naučíte šetřit energií. 

Uvolnění je základ pro šetření energií, a tak se inspirujme v přírodě, kde to zvířátkům jde velice dobře. Třeba volavka. Ta když čeká jako socha na rybu v řece, bez hnutí po dlouhou dobu, využívá k tomu uvolněnou pozornost. Nemohla by si dovolit opravdu ztuhnout jako socha a ztrácet tak energii. Nebyla by schopná pak v mžiku vystřelit zobákem jak harpunou pod hladinu a chytit večeři. Uvolněná pozornost se hodí i v práci, přestože tam většinou asi nelovíte ryby) Je potom šance, a ta se s vytrvalostí zvětšuje,  že vám zbyde energie ještě na koníčky.

 

Za těchto pár vět jsem použil pojmy jako uvolněná pozornost, lehkost, uvolnění, neusilování, energie...začíná to nadějně, že ano? ????



Ale jak je to možné, ušetřit energii? 

 

Pokračujme nejprve k názvu… 

 

Určitě jste slyšeli pojem kung fu. Kung fu, přesněji čínsky Gong fu,  v překladu znamená získaná dovednost, kdy kung - nebo gong, znamená právě dovednost nebo umění nebo i práci a fu čas. 

 

Dále jste se mohli setkat s

feng šuej. (Tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru. Pokouší se nastolit harmonii v kuchyni, obyváku či domě a umožnit nerušené plynutí energie čchi. 

 

Dále asi znáte Taiči. Stále či či či a kočka nikde. K Taiči si povíme pár slov později, ale nyní k té čchi.

 

Čchi je to, co umožňuje život. Vztaženo na tělo, čchi je to, co odlišuje mrtvolu od živoucího člověka. Životní síla, označovaná v indii jako prána, v japonsku jako ki a mezi americkými indiány jako Velký duch. Je například základem akupunktury. To je ta síla, které se lidé tak křečovitě drží, když cítí, že nadchází jejich konec.

 

Qi Gong, v překladu práce s energií nebo pěstování energie, znamená, že díky vytrvalému cvičení získáte kontrolu nad prouděním energie ve svém těle. To už zní jako superschopnost, že? Ale není to žádná fantazie.

 

Představte si tento příklad. Jsme obklopeni vzduchem, který necítíme. Pocítíme ho až tehdy, když se zřetelně projeví. Až když začne foukat nebo otevřeme okno v autě, jsou jeho projevy natolik silné, že si ho naše smysly všimnou. Stejně tak je tomu s energií, která je však nesrovnatelně méně hmotná než vzduch, a tak si jejích projevů většina lidí nevšimne po celý život. Ale my si jí začneme pomalu všímat. A když si jí všimneme, můžeme s ní i pracovat. 

 

Qi Gong byl vyvinutý hlavně pro udržení zdraví a zmírnění napětí. Je praktikován lidmi všech náboženských skupin. I když je jeho základem Taoismus, jedno z nejvýznamnějších východních náboženství, neznamená to, že pro benefity ze cvičení musíte Taoismus studovat a věřit v něj. Lidé na celém světě cvičí Čchi-kung kvůli pohybu, relaxaci, jako prevenci onemocnění, pro sebe uzdravení, pro osobní rozvoj a kvůli zdokonalení se v bojových uměních a ve sportu. 

 

Je to systém koordinující postoj, pohyb, dech a meditaci a učí Vás ovládnout svůj nervový systém. A rozhraní mezi životem a Vámi je právě nervový systém. Ještě zopakuji: rozhraní mezi životem a Vámi je právě nervový systém. V technické terminologii, je to interface (rozhraní), které prostě chcete mít zmáknuté. 

 

A k otázce, jak ušetřit energii…Když jste rozptýlení, ztrácíte energii, když máte mysl jasnější a koncentraci hlubší, energii naopak ušetříte. A Qi Gong směřuje k vetší jasnosti a hlubší koncentraci. 

 

Dá se popsat jako spojení lehkého protahování s akupunkturou. Vypadá nenápadně a někdy nudně, ale jde do hloubky. Stejně tak jako patogen - ten rychlý a agresivní, třeba chřipka, Vás napadne, je Vám blbě a máte horečku, ale za pár dní ho vaše tělo porazí. Kdežto rakovina, ta je plíživá a nenápadná, dokáže se však propracovat hluboko do vás. Princip je zde jasný - postupné a nenápadné změny jsou dlouhotrvající a mají hluboký silný efekt. A ten efekt v případě či kungu Vám může přinést pevné zdraví, dlouhověkost a spokojenost!

 

Někteří lidé, když jim řeknu, co cvičím, tak pak neví, jak to jméno zopakovat a zkouší to s názvy jako  kung pao nebo ping pong.  Ano, i to jsem zažil. Ale vy už jste teď moudří a víte, že se toto čínské cvičení nazývá Qi Gong. a po česku nejlépe čchi kung.

 

Jednou jsem ukázal techniku Qi Gong brigádníkovi v práci a ten mladý muž tehdy reagoval takto: Ty tedy mácháš rukama a všechno je potom ok?

 

Ano, máchám rukama a vše je okej, pokud nic neshodím z poličky. Ale, je zde vnitřní aspekt cvičení, a ten je nejdůležitější. Prožitky, které opakovaně vnímáte při cvičení budují důvěru, protože důvěra je založena na zkušenosti. A zkušeností při cvičení čchi kungu nabydete mnoho.

 

A potom je zde ještě Taiči. Jedná se také o čínské cvičení, které je převážně vnitřním bojovým uměním  a subtilní a komplexní formou čchi kungu. V Taiči se učíte sestavy, které vyžadují delší trénink pro zvládnutí, a tak je pro nováčka opět základem čchi kung, třeba ten, který se učíme my v Happyface.cz, čchi kung stylu Orel v hnízdě. 

 

Pojďme teď porovnat čchi kung s hatha jógou. V obou technikách nám jde mimo jiné o uvolnění a posílení těla. Prostředky k jejich dosažení jsou však různé. 



Yoga 

 

Protažením k uvolnění, zádrže dechu

Maximalní pozice - vůle, úsilí

Na zemi, statické pozice

Extrémní protažení

Napnutí svalů a poté uvolnění

 

Qigong 

 

Uvolněním k protažení

Nezadržuje se dech

Pravidlo 70 procent, maximální uvolnění, neusilování

Vzpřímený postoj, kontinuální pohyb

Ne polohy do plného rozsahu, nezamykání koubů (kolen, loktů)

 

Qi Kung může vést ke zlepšení praxe Hatha Yogy. Působí jako prevence zranění z přílišného protažení, může ovlivnit  hlubší roviny těla skrze asány. Zvýšená schopnost uvolnění z Qi Gongu  vede k větší flexibilitě v asánách, zlepšení vnímání energie, prány.

 

Dejme si pauzu.

Kde si tento článek čtete nebo posloucháte? Sedíte u toho nebo stojíte? Přestaňte chvilku číst nebo poslouchat, prosím, a jemně se dotkněte pozorností svého dechu. Dýchejte přesně tak, jak dýcháte. Nechte uplynout několik nádechů a výdechů tak, jak přijdou. Výborně.

 

I toto byl čchi kung.

Ale zpět k sezení. Příliš dlouhé sezení může vaše tělo oslabit. Tekutiny cirkulují pomalu a napětí se zvyšuje, to zatěžuje nervový systém a snižuje schopnost být bdělý.

 

Qi Kung pomáhá dokonce i mnichům v asijských klášterech, aby mohli déle meditovat bez ztuhlosti, bolestí a ztráty energie.

Proto i Vám může pomoci, abyste i několik hodin v kuse mohli pohodlně sedět před počítačem a dodělat ten projekt nebo ho posunout zas o podstatný kus dále!

 

Chce to ale vytrvalost, čas, postupnost a nespěchat. Když budu parafrázovat slova klasika, dalo by se říci, že nejrychlejší cesta k dokonalosti v čchi kungu je ta nejpomalejší. Haha. To je pecka, co? To může mnohé z vás odradit a odradí a třeba se k cvičení dostanete po šedesátce, někteří po padesátce…a i to je OK. Nemůžeme přece být čchi kungoví jezuité - jak říká můj učitel Pavel z Orla v hnízdě a komukoliv svůj styl nutit. To by mimo jiné odporovalo našemu neusilování, že? ????

Na druhou stranu není nijak nemožné do cvičení lehce a v pohodě zaplout a není potřeba trávit hodiny času tréninkem denně.  Začínat se dá na 5 minutách každý den. Takové minutky Vám později darují všechen čas světa, ale o tom zase někdy jindy…

 

Pokud si chcete zacvičit, klikněte zde.

 

Zdroje:

Otevření energetických bran vašeho těla, Bruce Frantzis, 1993

Orel v hnízdě, základní úroveň, Sifu Ješe Gyatso, Pavel Simon, 2009

 

Zpět do obchodu